Grusht shteti në Mianmar: India kërkoi të kthente oficerët e policisë që kaluan kufirin

Azia

Grusht shteti në Mianmar: India kërkoi të kthente oficerët e policisë që kaluan kufirin

Më: 6 mars 2021 Në ora: 23:14
Foto

Myanmar i ka kërkuar Indisë fqinje që të kthejë disa oficerë policie të cilët kaluan kufirin duke kërkuar strehim pasi refuzuan të zbatonin urdhrat, raposton BBC.

Zyrtarët indianë thanë se oficerët dhe familjet e tyre kishin kaluar kufirin në ditët e fundit.

Në një letër, autoritetet e Mianmarit kërkuan kthimin e tyre "në mënyrë që të mbanin marrëdhëniet miqësore".

Myanmar është kapur nga protesta dhe greva masive pas një grushti shteti ushtarak muajin e kaluar.

Forcat e sigurisë kanë marrë një qëndrim të ashpër kundër demonstratave dhe të paktën 55 vdekje janë raportuar.

Të shtunën protestuesit vazhduan të sfidojnë ushtrinë, duke u mbledhur në të gjithë vendin. Në qytetin më të madh, Yangon, policia përdori gaz lotësjellës, plumba gome dhe granata marramendëse për të shpërndarë turmat, thanë raportet.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat