Kamioni goditi autobusin, vdesin 11 persona në Kinë

Azia

Kamioni goditi autobusin, vdesin 11 persona në Kinë

Më: 4 prill 2021 Në ora: 18:14
Foto

Njëmbëdhjetë njerëz u vranë dhe 19 persona u plagosën pasi një kamion dhe një autobus pasagjerësh u përplasën të dielën në Kinën, thanë autoritetet.

Aksidenti ndodhi në orët e para të së dielës, me kamionin që kaloi ndarësin qendror në mes të një autostrade në provincën lindore të Jiangsu dhe u përplas me një autobus që udhëtonte në drejtim të kundërt, duke shkaktuar përmbysjen e autobusit.

Përplasja gjithashtu bëri që dy kamionë të tjerë që lëviznin pas autobusit të rrotulloheshin ndërsa u përpoqën të shmangnin aksidentin, sipas një deklarate nga byroja e menaxhimit të trafikut të Ministrisë së Sigurisë Publike të Kinës, e cila po heton rrëzimin, raporton ap, citon yahoonews.

Autobusi i pasagjerëve po udhëtonte midis Shangait dhe Jiangsu, tha agjencia zyrtare e lajmeve Xinhua.

Shpejtësia, kalimi i rrezikshëm, automjetet e mirëmbajtura keq dhe drejtuesit e lodhur janë më shpesh shkaku i aksidenteve të trafikut në Kinë.

Në vitin 2019, kishte rreth 248 mijë aksidente trafiku me gati 63 mijë vdekje, sipas Byrosë Kombëtare të Statistikave. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat