Vriten të paktën 22 anëtar të sigurisë në Indi

Azia

Vriten të paktën 22 anëtar të sigurisë në Indi

Më: 4 prill 2021 Në ora: 22:06
Foto ilustrim

Të paktën 22 personel indian të sigurisë u vranë dhe 30 u plagosën në një pritë nga rebelët Maoistë në shtetin qendror Indian të Chhattisgarh, incidenti më vdekjeprurës i këtij lloji në katër vjet.

Zyrtarët thanë të dielën se personeli i sigurisë që i përkiste njësisë elite të Forcës së Policisë së Rezervës Qendrore CoBRA, Gardës së Rezervës së Qarkut dhe Forcës së Punës së Posaçme u sulmuan të shtunën në shtetin e dominuar nga fiset Chhattisgarh gjatë një operacioni kundër kryengritjes.

Ata u vranë në zjarr që zgjati për katër orë në rrethin kufitar të Sukma, 540 km në jug të Raipur, raporton aljazeera.

Om Prakash Pal, një zyrtar i lartë i policisë në Raipur tha se po kryheshin operacionet e kombinimit për të gjetur një anëtar të forcës së sigurisë të zhdukur.

Numri i të vdekurve ishte më i keq për forcat indiane të sigurisë që luftonin me guerilasit e ekstremit të majtë që nga viti 2017. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat