India me “shtatë rekorde brenda tetë ditësh” – mbi 200.000 raste reja me COVID-19 vetëm në 24 orë

Azia

India me “shtatë rekorde brenda tetë ditësh” – mbi 200.000 raste reja me COVID-19 vetëm në 24 orë

Më: 15 prill 2021 Në ora: 08:40
Foto ilustrim

India ka raportuar një rekord prej 200,000 rastesh të reja me COVID-19 të enjten dhe qendra financiare e Mumbai hyri në një bllokim.

Gjithashtu, sipas mediave të huaja, shumë spitale që trajtonin pacientë me coronavirus raportuan mungesa të mëdha të shtretërve dhe furnizimeve me oksigjen.

Rritja ishte rritja e shtatë rekord ditore në tetë ditët e fundit dhe vjen ndërsa India lufton me një valë të dytë masive infeksionesh që ka epiqendrën e saj në shtetin ekonomikisht të rëndësishëm të Maharashtra, Mumbai.

Shteti perëndimor përbën rreth një të katërtën e rasteve totale të vendit.

India raportoi 200,739 raste me COVID-19 gjatë 24 orëve të fundit, sipas të dhënave të ministrisë së shëndetësisë të publikuara të enjten. Vdekjet ishin 1,038, duke e çuar totalin në 173,123.

Kështu numri total i rasteve ka arritur në 14.1 milionë, me të cilin ky vendet mbetet si i dyti, vetëm pas Shteteve të Bashkuara, e cila kryeson numrin global me 31.4 milionë raste me coronavirus.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat