Pakistani bllokon rrjetet sociale pas protestave anti-franceze

Azia

Pakistani bllokon rrjetet sociale pas protestave anti-franceze

Më: 16 prill 2021 Në ora: 15:24
Pakistan

Pakistani ka bllokuar për pak kohë hyrjen në të gjitha rrjetet sociale të premten, pas disa ditësh protestash anti-franceze në të gjithë vendin nga islamikët radikalë që kundërshtuan karikaturat që ata i konsiderojnë blasfemuese, njofton AP.

Rrjetet sociale, duke përfshirë Twitterin dhe Facebookn, u bllokuan për katër orë me urdhër nga Ministria e Brendshme e vendit, ka thënë Khurram Mehran, një zëdhënës i Agjencisë Rregullatore të Medias në Pakistan. Ai nuk dha detaje të tjera.

Masa vjen ndërsa zyrtarët e policisë përgatiten për të neutralizuar një protestë të madhe në qytetin lindor të Lahore, dhe vetëm disa orë pasi qeveria ka thënë se udhëheqësi tani i ndaluar i partisë së paligjshme islamike në krye të protestave kishte nxitur mbështetësit e tij të qëndronin rrugëve.

Duke lëshuar një shënim që ata thonë se ishte shkruar me dorë nga Saad Rizvi, qeveria shpreson të qetësojë tensionet pasi partia e tij Tehreek-e-Labiak nxiti protestat e dhunshme - në të cilat u vranë dy oficerë policie dhe u plagosën 580 njerëz. Franca u bëri thirrje qytetarëve të saj të largohen nga vendi si rezultat i kësaj.

Tre protestues gjithashtu vdiqën në përplasjet me agjencitë e sigurisë dhe qeveria ka vendosur ndalimin e partisë islamike.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat