Japonia planifikon stërvitjen më të madhe ushtarake në 30 vitet e fundit

Azia

Japonia planifikon stërvitjen më të madhe ushtarake në 30 vitet e fundit

Më: 17 prill 2021 Në ora: 21:20
Foto ilustrim

Forca Mbrojtëse Tokësore e Japonisë – GSDF tha të enjten se do të zhvillojë stërvitje mbarëkombëtare që përfshijnë të gjitha njësitë e saj për herë të parë në rreth 30 vjet “në një përpjekje për të rritur parandalimin dhe forcuar aftësitë e saj”.

Në një kohë kur pretendimi detar i Kinës është bërë një shqetësim i madh rajonal i sigurisë, stërvitjet e GSDF, duke përfshirë transportimin e furnizimeve të nevojshme dhe përmirësimin e sistemeve të komunikimit, pritet të kryhen midis shtatorit dhe nëntorit në të gjithë vendin.

GSDF, e cila ka rreth 140,000 personel, zhvilloi për herë të fundit ushtrime të tilla në 1993 pas përfundimit të Luftës së Ftohtë, shkruajnë mediat e huaja.

Japonia është përpjekur të forcojë aftësitë e Forcave të Vetë-Mbrojtjes për të mbrojtur ishujt e largët përballë aksioneve në rritje detare nga Kina, veçanërisht përreth Ishujve Senkaku.

Në shkurt, Kina, e cila ka pretendime në ishujt e pabanuar të kontrolluar nga japonezët, zbatoi një ligj që lejon rojën e saj bregdetare të përdorë armë kundër anijeve të huaja që i sheh, sapo të hyjnë ilegalisht në ujërat e saj.

Që atëherë, Japonia ka ndarë shqetësimin e saj me Shtetet e Bashkuara dhe vendet e tjera në lidhje me mundësinë e Kinës që të bëhet më agresive në detet e Kinës Jugore dhe Lindore.

Të enjten, GSDF gjithashtu tha se do të mbajë një stërvitje të përbashkët me Trupat Detare të SHBA dhe Ushtrinë Franceze që në maj në Japoni.

Plani vjen ndërsa Japonia rrit përpjekjet për të forcuar bashkëpunimin e mbrojtjes përtej aleatit të saj, Shteteve të Bashkuara, me vendet “me të njëjtin mendim”.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat