Filipinet kapin predha të fosilizuara të molusqeve me vlerë 25 milionë dollarë

Azia

Filipinet kapin predha të fosilizuara të molusqeve me vlerë 25 milionë dollarë

Më: 18 prill 2021 Në ora: 09:03
Filipine

Autoritetet e Filipineve po lëshojnë predhat gjigande të fosilizuara  të 150 ton molusqeve me vlerë gati 25 milion dollarë, të cilat u sekuestruan të premten.

Roja bregdetare e Filipineve i gjeti predhat, të njohura në vend si “taklobo”, në brigjet e ishullit Sitio Green, në provincën perëndimore Palawan.

Transporti i paligjshëm me vlerë 24.8 milionë dollarë është më i madhi në rajon, sipas komandantit të rojes bregdetare Palawan, Genito Basilio.

Ekipi i zbatimit të ligjit arrestoi katër të dyshuar, duke i akuzuar ata për shkeljen e Aktit të Ruajtjes dhe Mbrojtjes së Burimeve të Kafshëve të Egra Filipine. 

Neni 27 i Aktit thotë se është e paligjshme për dikë që “të shfrytëzojë me dashje dhe me vetëdije burimet e botës së egër dhe habitatet e tyre” për një numër arsyesh, përfshirë tregtimin e jetës së egër ose për qëllime të mbledhjes.

Kushdo që vret ose shkatërron speciet e botës së egër të kategorizuar si të kërcënuar mund të përballet me dy vjet burg ose një gjobë prej 410 dollarë.

Molusqet gjigande ndihmojnë në mirëmbajtjen e jetës së egër detare duke strehuar disa kafshë dhe duke ndaluar shumë rritjen e algave.

Këshilli Palawan për Zhvillim të Qëndrueshëm (PCSD), u bëri thirrje peshkatarëve lokalë dhe qytetarëve që të përmbahen nga mbledhja dhe tregtimi komercial i predhave të molusqeve dhe kafshëve të tjera të egra të kërcënuara.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat