Ky shtet konfiskon sasinë më të madhe të kanabisit në 25 vjet

Azia

Ky shtet konfiskon sasinë më të madhe të kanabisit në 25 vjet

Më: 19 prill 2021 Në ora: 11:52
Foto ilustrim

Agjencia anti-narkotike e Singaporit ka thënë të hënën se bëri konfiskimin e saj më të madh të kanabisit në 25 vjet në një laborator droge javën e kaluar. Ky qytet-shtet ka disa nga ligjet më të ashpra në botë për narkotikët, përfshirë dënimin me vdekje.

Byroja Qendrore e Narkotikëve kapi rreth 23.7 kg kanabis dhe 16.5 kg heroinë, si dhe metamfetaminë kristal dhe tableta ekstazi, thuhet në deklaratë.

Ky konfiskim i kanabisit ka qenë më i madhi që nga viti 1996 dhe kapja e heroinës më e madhja që nga viti 2001. Droga vlerësohet të jetë me vlerë më shumë se 2.3 milionë dollarë, sipas CNB.

Oficerët e CNB-së arrestuan të premten një 22-vjeçar malajzian për persona të dyshuar për trafik droge.

Shtet-qyteti që ka një ekonomi të lartë ka një politikë të tolerancës zero për drogën dhe vendos burgime me kohëzgjatje të madhe ose dënim me vdekje.

Singapori ka dënuar me vdekje qindra njerëz - përfshirë dhjetëra të huaj - për vepra narkotike gjatë dekadave të fundit, kanë thënë grupet e të drejtave të njeriut.

Trafikimi i më shumë se 500 gram kanabis mund të sjellë dënimin me vdekje në Singapor.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat