Presidenti kinez paralajmëron kundër ‘Luftës së Re të Ftohtë’

Azia

Presidenti kinez paralajmëron kundër ‘Luftës së Re të Ftohtë’

Më: 20 prill 2021 Në ora: 12:49
Xi Jinping

Presidenti kinez Xi Jinping ka thënë se bota duhet të shmangë çdo lloj Lufte të Re të Ftohtë.

“Është e nevojshme të braktisësh mentalitetin e Luftës së Ftohtë dhe lojën me shumë zero dhe të kundërshtosh çdo formë të” Luftës së Re të Ftohtë “dhe konfrontimit ideologjik,” komentoi ai gjatë një adrese video të transmetuar të Martën.

Pa përmendur emrat e Shteteve të Bashkuara, ai mori në shënjestër atë që ai e quajti “unilateralizëm të vendeve të caktuara”.

“Rregullat e vendosura nga një ose disa vende nuk duhet t’u imponohen të tjerëve”, tha Xi. “Një vend i madh duhet të veprojë si një vend i madh dhe të tregojë më shumë përgjegjësi”, raporton AP.

Xi po mbante fjalimin kryesor, përmes lidhjes video, në konferencën ekonomike Boao Forum në ishullin Hainan në Kinën jugore.

Media shtetërore tha se rreth 2,600 përfaqësues, kryesisht zyrtarë të qeverisë dhe drejtues të biznesit, morën pjesë personalisht në Forum.

Kritikat indirekte të Xi për Shtetet e Bashkuara erdhën ndërsa Pekini dhe Washingtoni vazhdojnë të diskutojnë mbi një sërë çështjesh përfshirë tregtinë, të drejtat e njeriut dhe vendosmërinë ushtarake të Kinës përtej kufijve të saj.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat