​Japonia dyshon se ushtria kineze qëndron prapa sulmeve kibernetike

Azia

​Japonia dyshon se ushtria kineze qëndron prapa sulmeve kibernetike

Më: 20 prill 2021 Në ora: 21:49
Ilustrim

Policia e Tokios po heton sulmet kibernetike në rreth 200 kompani japoneze dhe organizata kërkimore, duke përfshirë agjencinë hapësinore të vendit, nga një grup piraterie që besohet të jetë i lidhur me ushtrinë kineze, tha sot qeveria japoneze.

“Policia e ka përcjellë çështjen që përfshin sulmet ndaj Agjencisë Hapësinore Japoneze te prokurorët për hetime të mëtejshme”, u tha gazetarëve sekretari i kabinetit kryesor Katsunobu Kato.

Ai tha se policia beson se një seri sulmesh të JAXA janë kryer në vitet 2016-2017 nga "Tick", një grup kinez i sulmeve kibernetike nën drejtimin e një njësie të Ushtrisë Çlirimtare të Popullit.

“Një i dyshuar në çështjen JAXA, një inxhinier kinez i sistemeve me bazë në Japoni, dyshohet se fitoi qasje në një server me qira duke u regjistruar nën një identitet të rremë për të nisur sulmet kibernetike”, tha Kato, duke iu referuar hetimeve policore.

Televizioni publik NHK raportoi se një tjetër shtetas kinez me lidhje të dyshuara me njësinë PLA, i cili ishte në Japoni si student shkëmbimi, u hetua gjithashtu në këtë çështje.

“Që të dy burrat janë larguar nga vendi. Policia po heton qëllimin dhe metodat e sulmuesve, ndërsa gjithashtu ndjek shumë sulme të tjera kibernetike që ata dyshojnë se janë të lidhura me ushtrinë e Kinës”, tha Kato.

"Përfshirja e Ushtrisë Çlirimtare të Popullit të Kinës është shumë e mundshme", tha Kato.

Ai shtoi se deri më tani nuk është gjetur asnjë rrjedhje apo dëmtim i të dhënave, por policia po u kërkon kompanive të forcojnë mbrojtjen e tyre.

Ministria e Mbrojtjes e Japonisë thotë se sulmet kibernetike janë pjesë e kërcënimeve në rritje të sigurisë nga Kina pasi bëhet më këmbëngulëse në rajon - një shqetësim i përbashkët i diskutuar në bisedimet e 16 prillit në Shtëpinë e Bardhë midis presidentit të SHBA Joe Biden dhe kryeministrit japonez Yoshihide Suga.

Në Pekin, zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme kineze Wang Wenbin tha se sulmet kibernetike janë një sfidë e përbashkët me të cilën përballen të gjitha vendet dhe paralajmëroi Japoninë kundër akuzimit të gabuar të Kinës.

“Spekulimet e pabazuara nuk duhet të lejohen. Kina është fuqimisht kundër çdo vendi ose institucioni që përdor sulme kibernetike për të hedhur baltë mbi Kinën ose për t'i shërbyer qëllimeve të neveritshme politike me çështje të sigurisë kibernetike, "tha ai.

"Kina është e gatshme të forcojë dialogun dhe bashkëpunimin me të gjitha palët për të adresuar bashkërisht kërcënimet e sigurisë kibernetike," shtoi ai, transmeton AP.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat