COVID-19 në Indi: Spitalet kërkojnë ndihmë, ndërsa shumë pacientë vdesin

Azia

COVID-19 në Indi: Spitalet kërkojnë ndihmë, ndërsa shumë pacientë vdesin

Më: 3 maj 2021 Në ora: 08:27
Indi

Spitalet në Delhi po vazhdojnë të dërgojnë mesazhe për furnizime emergjente me oksigjen, duke paralajmëruar që pacientët janë në rrezik.

Kriza filloi dy javë më parë por nuk u treguan shenja të zbutjes.

Të paktën 12 pacientë, përfshirë një mjek, vdiqën kur një spital i shquar mbaroi me oksigjen të shtunën. Jashtë spitaleve, familjet e pacientëve që nuk mund të gjejnë një shtrat po përpiqen të kapin ndihmojnë,  ndonjëherë duke qëndruar në radhë deri në 12 orë.

Disa spitale të mëdha në Delhi janë duke u mbështetur në furnizimet e përditshme të oksigjenit, por ata nuk po marrin aq sa të mbajnë disa si rezervë në rast urgjence.

Një mjek e përshkroi situatën si të frikshme, duke shpjeguar: “Pasi të keni konsumuar rezervuarin tuaj kryesor, nuk ka asgjë për t’u rikthyer”.

Situata është akoma më e keqe në spitalet e vogla që nuk kanë rezervuarë dhe duhet të mbështeten në cilindra të mëdhenj.

Dhe kriza e oksigjenit vjen ndërsa rastet e koronavirusit vazhdojnë të rriten.

Vetëm Delhi raportoi më shumë se 20,000 infeksione të reja dhe 407 vdekje të dielën.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat