UNICEF i bën thirrje botës që të dërgojnë ndihma në Indi

Azia

UNICEF i bën thirrje botës që të dërgojnë ndihma në Indi

Më: 3 maj 2021 Në ora: 22:41
Foto ilustrim

UNICEF ka dërguar furnizime në Indi por ato nuk janë të mjaftueshme, tha Drejtoresha Ekzekutive, Henrietta Fore.

“Ne po i bëjmë thirrje botës për të na ndihmuar”, tha ajo, shkruan CNN.

“Dhe pastaj, për shkak se India është një komponent kaq i madh i prodhimit të vaksinave në zinxhirin e furnizimit në botë, ne duhet ta rimarrim Indinë në biznesin e bërjes së vaksinave për botën”.

Fore u bëri thirrje vendeve të heqin kufizimet e importit dhe eksportit në lidhje me vaksinat, të mbështesin aftësinë për të prodhuar vaksina në vende të tjera dhe të marrin në konsideratë licencimin e disa teknologjive të prodhimit.

India aktualisht po përballet me një rritje ekstreme të rasteve të reja me COVID-19 teksa po përballet edhe me mungesat e furnizimeve themelore mjekësore si oksigjeni dhe ventilatorët.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat