Studimi i Izraelit për vaksinën Pfizer, 95% efektive

Azia

Studimi i Izraelit për vaksinën Pfizer, 95% efektive

Më: 8 maj 2021 Në ora: 16:14
Foto ilustrim

Dy doza të vaksinës Pfizer-BioNTech mund të sigurojnë më shumë se 95 për qind mbrojtje kundër infeksionit, sëmundjes së rëndë dhe vdekjes nga COVID-19, sipas një studimi novator në Izrael.

Vendi i Lindjes së Mesme aktualisht kryeson botën në programin e tij të vaksinimit, me më shumë se gjysmën (56 për qind) të popullsisë së tij që kanë marrë tashmë të dyja dozat e vaksinës Pfizer.

Në janar, kryeministri i Izraelit Benjamin Netanyahu arriti një marrëveshje me Pfizerin për të dërguar të dhëna të thella të rezultateve statistikore në këmbim të qindra mijëra dozave të vaksinave në javë.

Ajo u ka lejuar ekspertëve të vlerësojnë efektivitetin e vaksinës, në një shkallë të gjerë në të gjithë vendin, dhe të marrin rezultate në botën reale jashtë kushteve të gjykimit mjekësor.

Hulumtimi, botuar sot në revistën Lancet, gjithashtu arriti në përfundimin se një dozë e vetme e vaksinës siguron 58 për qind mbrojtje kundër infeksionit, 76 për qind kundër shtrimit në spital dhe 77 për qind kundër vdekjes.

Rastet e reja me COVID-19 kanë rënë në mënyrë dramatike që kur filloi fushata e vaksinimit në Izrael.

Ekonomia e Izraelit që nga ajo kohë është rihapur pothuajse plotësisht, me njerëz që marrin pjesë rregullisht në ngjarje sportive dhe koncerte ndërsa kufizimet për mbledhjet në natyrë vazhdojnë të lirohen.

Studiuesit kanë thënë se studimi i tyre nënvizon rëndësinë e vaksinimit të të rriturve plotësisht kundër virusit por sfidat e pranuara mbeten për të marrë nën kontroll pandeminë - përfshirë pasigurinë për sa kohë zgjat imuniteti, si nga vaksinat dhe infeksioni natyror, dhe shfaqja e varianteve që mund të jenë rezistente në vaksinat që aktualisht janë në treg.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat