Kombet e Azisë Jugore i drejtohen Kinës, Rusisë për ndihmë për vaksinat

Azia

Kombet e Azisë Jugore i drejtohen Kinës, Rusisë për ndihmë për vaksinat

Më: 9 qershor 2021 Në ora: 16:13
Foto ilustrim

Sri Lanka filloi injeksionin e grave shtatzëna me një vaksinë kineze të koronavirusit të mërkurën dhe Nepali rifilloi inokulimet me një goditje të bërë nga Kina ndërsa fqinjët e Indisë u drejtohen Pekinit dhe Moskës për ndihmë me furnizimet, raporton France24.

Nepali ndaloi inokulimet në fund të majit pasi vaksinat AstraZeneca dhe Sinopharm nuk arritën më.

Programi rifilloi të martën pasi një milion doza të tjera të Sinopharm mbërritën nga Kina, i vetmi vend që deri tani u është përgjigjur thirrjeve të tij për ndihmë.

India më parë kishte furnizuar Nepalin me vaksinën AstraZeneca nga prodhuesi i saj Instituti Serum por në mars ngriu eksportet e vaksinave pasi infeksionet u rritën në vend.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat