Vaksina Johnson & Johnson e sigurt me një dozë të vetme kundër mutacioneve të Covid

Azia

Vaksina Johnson & Johnson e sigurt me një dozë të vetme kundër mutacioneve të Covid

Më: 9 qershor 2021 Në ora: 19:09
Ilustrim

Sipas një studimi të ri vaksina Johnson & Johnson ofron mbrojtje të sigurt kundër mutacioneve të koronavirusit, me një dozë të vetme.

Studimi është kryer nga ekipi shkencor i Dr. Dan Barroës, drejtor i Qendrës Kërkimorë për Virologjinë dhe Vaksinat në Qendrën Mjekësore Bac Israel Deanconess (BIDMC).

Dr. Burroughs dhe specialistë në BIDMC aplikuan tek 20 persona vullnetarë të moshës 18 deri në 55-vjeç, një dhe dy doza të vaksinës Johnson&Johnson.

Studiuesit arritën në përfundimin se vaksina me në dozë të vetme të Ad26.COV2.S kë një përgjigje të fortë imune ndaj Sars-Cov-2dhe varianteve të tij, shkruajnë mediat e huaja.

Vaksina Ad26.COVI2.S tregoi se ka një mbrojtje më të fortë kundër varianteve të Afrikës së Jugut dhe varianteve të Covid në Brazil.

“Efikasiteti i fortë i vaksinës rrit gjasat që antitrupat jo-neutralizues se qelizat T gjithashtu të kontribuojnë në mbrojtjen kundër COVID-19”, shpjegoi Dr. Barros.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat