Netanjahu ikë të dielën / Qeveria e re izraelite njofton programin

Azia

Netanjahu ikë të dielën / Qeveria e re izraelite njofton programin

Më: 11 qershor 2021 Në ora: 20:24
Kuvendi izraelit

Koalicioni i pazakontë opozitar në Izrael ka vulosur marrëveshjen dhe është gati për t’i dhënë fund pushtetit 12-vjeçar të Benjamin Netanjahut, duke njoftuar këtë të premte programin qeverisës.

Koalicioni i gjerë i partive nga e djathta ekstreme në të majtën ekstreme pritet të përqendrohet kryesisht në çështjet ekonomike dhe sociale sesa të rrezikojë ekspozimin e përçarjeve të brendshme duke u përpjekur të adresojë çështje madhore diplomatike siç është konflikti Izraelito-Palestinez.

Netanyahu, udhëheqësi më jetëgjatë i Izraelit, do të pasohet të dielën nga një koalicion që përfshin për herë të parë një parti nga pakica Arabe e Izraelit.

Sipas një marrëveshje për ndarjen e pushtetit, Naftali Bennett, i partisë ultranacionaliste Yamina (Djathtas), do të shërbejë si kryeministër për dy vjet. Bennett të premten tha se koalicioni "i jep fund një krize politike ", megjithëse ishte e paqartë për sa kohë do të mbanin së bashku elementët e ndryshëm të koalicionit. Ai pastaj do t'ia dorëzojë Yair Lapid të partisë qendrore Yesh Atid (Ekziston një Ardhmëri).

Në programin e saj, Qeveria e re nuk premton të ndryshojë qasje sa i takon konfliktit me palestinezët dhe përqëndrohet më shume të investimet në ekonomi dhe arsim.

Qeveria e re premton: Një shtytje në infrastrukturë për të përfshirë spitale të reja, një universitet të ri dhe një aeroport të ri.

Miratimi i një buxheti dy-vjeçar për të ndihmuar në stabilizimin e financave të vendit - ngërçi i zgjatur politik e ka lënë Izraelin ende duke përdorur një version të vlerësuar para të një buxheti bazë 2019, që u ratifikua në mes të 2018.

Ruajtja e "status-quos" për çështjet e fesë dhe shtetit, me partinë Yamina të Bennett që do të ketë veton. Reformat e mundshme përfshijnë prishjen e një monopoli ultra-ortodoks për mbikëqyrjen e ushqimeve më të mira dhe autorizimin e decentralizimit mbi konvertimet hebraike.

Një "plan i përgjithshëm për transportin" në Bregun Perëndimor të pushtuar nga Izraeli.

Një qëllim i përgjithshëm për të "siguruar interesat e Izraelit" në zonat e Bregut Perëndimor nën kontrollin e plotë të Izraelit.

Dekriminalizimi i marijuanës dhe lëvizja për të rregulluar tregun.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat