Talibanët dhe forcat afgane përplasen përsëri jashtë qytetit të Heratit

Azia

Talibanët dhe forcat afgane përplasen përsëri jashtë qytetit të Heratit

Më: 31 korrik 2021 Në ora: 15:30
Foto ilustrim

Forcat afgane dhe talebanët u përplasën përsëri në periferi të Herat të shtunën, një ditë pasi një roje policie u vra kur një kompleks i Kombeve të Bashkuara në qytetin perëndimor u sulmua, raporton France24.

Dhuna është rritur në të gjithë vendin që nga fillimi i majit, kur talebanët filluan një ofensivë gjithëpërfshirëse ndërsa forcat e huaja të udhëhequra nga SHBA filluan një tërheqje përfundimtare që tani është pothuajse e plotë.

Militantët kanë pushtuar shumë zona në të gjithë Afganistanin, përfshirë provincën Herat, ku grupi ka kapur gjithashtu dy vendkalime kufitare ngjitur me Iranin dhe Turkmenistanin.

Zyrtarët dhe banorët raportuan të shtunën luftime në periferi të Heratit, me qindra të larguar nga shtëpitë e tyre për të kërkuar strehim më afër zemrës së qytetit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat