Lojërat Olimpike: Lulet e fituesve të medaljeve, ‘tribun’ për fatkeqësinë e vitit 2011

Azia

Lojërat Olimpike: Lulet e fituesve të medaljeve, ‘tribun’ për fatkeqësinë e vitit 2011

Më: 1 gusht 2021 Në ora: 06:33
Ilustrim

Më shumë se 5,000 buqeta po u jepen atletëve në Lojërat Olimpike dhe Paraolimpike.

Lulet ceremoniale janë të  rritura kryesisht në tre rrethe të Japonisë verilindore që u shkatërruan nga një tërmet dhe cunami i vitit 2011, dhe shkrirja pasuese e tre reaktorëve në uzinën bërthamore Fukushima.

Pothuajse 20,000 njerëz vdiqën në katastrofën që goditi prefekturat e Iwate, Fukushima dhe Miyagi.

Buqetë me lule të verdha, jeshile dhe blu që u paraqiten medalistëve në Olimpiadë dhe Paraolimpiadë u rritën pothuajse tërësisht në ato tre rrethe.

Luledielli i verdhë i ndritshëm, i cili dominon tufat, u rritën në Miyagi, pasi ishin mbjellë nga prindërit, fëmijët e të cilëve vdiqën në fatkeqësi. Prindërit zgjodhën një kodër ku fëmijët e tyre kishin kërkuar strehim nga pasojat e cunamit.

Eustoma delikate të bardha dhe vjollce dhe vulat e Solomonit u rritën në Fukushima – nën një iniciativë jofitimprurëse të krijuar për të provuar të ringjallë ekonominë vendase pas katastrofës, e cila kishte dëmtuar rëndë prodhimin bujqësor.

Gentianët, një lule e vogël blu e ndritshme, rriten në Iwate, një zonë bregdetare që u shkatërrua nga valët gjigante në fatkeqësinë e 2011.

Për të përfunduar buqetën, ka aspidistra të gjelbra të forta, të rritura në Tokio, dhe të zgjedhura për të përfaqësuar qytetin pritës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat