Numri i të vdekurve nga përmbytjet në Afganistan kalon mbi 100

Azia

Numri i të vdekurve nga përmbytjet në Afganistan kalon mbi 100

Më: 1 gusht 2021 Në ora: 19:26
Foto

Numri i të vdekurve nga përmbytjet e kësaj jave në provincën lindore të Afganistanit, Nuristan, është rritur në të paktën 113 persona. Ndërkohë, sipas zyrtarëve, raportohet edhe për dhjetëra të zhdukur.

Zëdhënësi i Autoritetit Kombëtar Afganistan për Menaxhimin e Fatkeqësive, Abdul Samai Zarbi, tha për agjencinë e lajmeve AFP se më shumë se 170 shtëpi ishin shkatërruar plotësisht duke prekur rreth 300 familje.

Përmbytjet gjithashtu kanë shkatërruar një urë të madhe në rreth, sipas autoriteteve, e cila tha se nuk ishte në gjendje të siguronte mbështetje thelbësore si ushqim, strehim të përkohshëm dhe mbështetje mjekësore për viktimat.

“Fatkeqësisht pasi zona është nën kontrollin e talebanëve, ne nuk ishim në gjendje të dërgonim ekipet tona krahinore në zonë”, tha Tamim Azimi, zëdhënës i ministrisë shtetërore të Afganistanit për menaxhimin e fatkeqësive, për agjencinë e lajmeve AFP.

Në anën tjetër, duke raportuar nga Kabuli, Charlotte Bellis e Al Jazeera tha se Kombet e Bashkuara po përpiqeshin gjithashtu të hynin në distrikt për të ofruar ndihmë, përfshirë ujin e pijshëm të pastër.

Në gusht 2020, më shumë se 150 njerëz vdiqën në 13 provinca për shkak të përmbytjeve të mëdha.

Mesatarisht, katastrofat natyrore prekin 200 mijë njerëz çdo vit në vend.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat