Disa vajza afgane kthehen në shkollë, të tjera përballen me pritje ankthi

Azia

Disa vajza afgane kthehen në shkollë, të tjera përballen me pritje ankthi

Më: 18 shtator 2021 Në ora: 23:58
Foto

Disa vajza afgane u kthyen në shkollat fillore me klasa të ndara gjinore të shtunën, por vajzat më të mëdha u përballën me një pritje ankthi, pa qartësi nëse dhe kur do të ishin në gjendje të rifillonin studimet në nivelin e shkollës së mesme.

Shumica e shkollave në kryeqytetin Kabul janë mbyllur që kur talebanët pushtuan qytetin pak më shumë se një muaj më parë, raporton Reutres.

Zyrtarët talebanë thonë se nuk do të kthehen në politikat fundamentaliste - përfshirë ndalimin e marrjes së arsimit të vajzave - kur ata sunduan për herë të fundit Afganistanin nga 1996 në 2001.

Ata tani kanë premtuar se vajzat do të jenë në gjendje të studiojnë - por vetëm në klasa të ndara.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat