​Kina nuk do të ndërtojë më termocentrale me qymyr jashtë vendit

Azia

​Kina nuk do të ndërtojë më termocentrale me qymyr jashtë vendit

Më: 22 shtator 2021 Në ora: 12:43
Foto nga takimi

Kina nuk do të ndërtojë më termocentrale me qymyr jashtë vendit, premtoi presidenti Xi Jinping.

Kjo u njoftua nga kreu i shtetit dhe partia kineze në fjalimin e tij në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara të martën në Nju Jork.

“Kina do të rrisë mbështetjen e saj për vendet e tjera në zhvillim në zhvillimin e energjisë së gjelbër dhe me karbon të ulët dhe nuk do të ndërtojë projekte të reja të energjisë me qymyr jashtë shtetit”, premtoi Xi.

Si eksportuese, Kina ka ndërtuar qindra termocentrale të tillë në vende të tjera dhe vazhdon të ndërtojë uzina të reja, pavarësisht kritikave nga mbrojtësit e mjedisit.

Xi theksoi rëndësinë e përmirësimit të qeverisjes globale mjedisore dhe reagimit aktiv ndaj ndryshimeve klimatike.

Ai gjithashtu theksoi nevojën për të përshpejtuar kalimin në një ekonomi të gjelbër dhe me karbon të ulët dhe për të arritur rimëkëmbjen dhe zhvillimin e gjelbër.

“Kina do të përpiqet të arrijë kulmin e emetimeve të dyoksidit të karbonit para vitit 2030 dhe të arrijë neutralitetin e karbonit para vitit 2060. Kjo kërkon punë të jashtëzakonshme të madhe dhe ne do të bëjmë çdo përpjekje për të arritur këto qëllime,” tha Xi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat