Programi Botëror i Ushqimit paralajmëron rritje të urisë në Afganistan

Azia

Programi Botëror i Ushqimit paralajmëron rritje të urisë në Afganistan

Më: 23 shtator 2021 Në ora: 12:52
Foto

Programi Botëror i Ushqimit paralajmëroi se vetëm rreth pesë përqind e njerëzve në Afganistan kishin mjaftueshëm për të ngrënë pasi çmimet e larta, humbjet e vendeve të punës dhe një krizë me po “krijonin një klasë të re të urisë”.

Një thatësirë ​​e vazhdueshme, e dyta në tre vjet, po i shton fatkeqësitë e vendit, e cila është gjithashtu në kthetrat e luftës dhe trazirave politike.

Ekonomia është në një rënie të lirë, një situatë e përkeqësuar nga tërheqja e shpejtë e ndihmës së huaj pasi vendi u pushtua nga talebanët muajin e kaluar, tha agjencia e OKB -së në njoftimin për shtyp, raporton AP.

“Nëntë nga 10 njerëz nuk kanë mjaftueshëm për të ngrënë. Rreth shtatë nga 10 janë duke përdorur strategji ekstreme të përballimit si huamarrja e ushqimit, mosngrënia e mjaftueshme, ngrënia e produkteve me cilësi të ulët,” tha shefi i ekonomisë së WFP Arif Hussain.

Hussain shtoi se gjysma e popullsisë kishte mbetur pa ushqim të paktën një herë në dy javët e fundit dhe tha se 200 milionë dollarë amerikanë ishin “të nevojshëm” menjëherë për të përgatitur ndihmën para dimrit.

14 milionë njerëz, përfshirë 2 milionë fëmijë, po përballen me pasiguri akute ushqimore, duke i vënë ata në rrezik të kequshqyerjes, tha WFP.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat