Presidenti kinez premton ribashkim me Tajvanin

Azia

Presidenti kinez premton ribashkim me Tajvanin

Më: 9 tetor 2021 Në ora: 07:49
Xi Jinping

Presidenti kinez Xi Jinping ka thënë në një fjalim se ribashkimi me Tajvanin duhet të përmbushet. Xi shtoi se bashkimi duhet të arrihet në mënyrë paqësore, por paralajmëroi se populli kinez kishte një “traditë të lavdishme” të kundërshtimit të separatizmit.

Në përgjigje, zyra presidenciale e Tajvanit tha se e ardhmja e kësaj ngjarje ishte në duart e njerëzve të saj.

Tajvani e konsideron veten një shtet sovran. Sidoqoftë, Kina e sheh Tajvanin si një provincë të shkëputur. Pekini nuk ka përjashtuar përdorimin e mundshëm të forcës për të arritur bashkimin.

Ndërhyrja e Xi vjen pas një valë prej rreth 150 fluturimesh ushtarake kineze në zonën e mbrojtjes ajrore të Tajvanit gjatë javës së kaluar.

Por fjalimi, i cili erdhi në 110 vjetorin e revolucionit që përmbysi dinastinë e fundit perandorake të Kinës në 1911, ishte më pajtues sesa ndërhyrja e tij e fundit e madhe në Tajvan në korrik, ku ai u zotua të “shkatërronte” çdo përpjekje për pavarësinë zyrtare të Tajvanit.

“Detyra historike e ribashkimit të plotë të atdheut duhet të përmbushet dhe patjetër do të përmbushet,” tha ai.

“Separatizmi i pavarësisë së Tajvanit është pengesa më e madhe për arritjen e ribashkimit të atdheut dhe rreziku më serioz i fshehur për përtëritje kombëtare,” shtoi Xi. 

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat