Merkel vendos kurorë në memorialin kombëtar të Holokaustit në Izrael

Azia

Merkel vendos kurorë në memorialin kombëtar të Holokaustit në Izrael

Më: 11 tetor 2021 Në ora: 14:48
Angela Merkel

Kancelarja në largim e Gjermanisë, Angela Merkel, kishte një pritje të ngrohtë në Izrael, ndërsa ajo bëri një vizitë zyrtare përfundimtare në memorialin kombëtar të Holokaustit.

Sipas mediave të huaja, Merkel bëri një ndalesë në memorialin, Yad Vashem, të dielën ku vendosi një kurorë në kujtim të gjashtë milionë hebrenjve evropianë të vrarë nga nazistët gjatë Luftës së Dytë Botërore.

“Çdo vizitë në Yad Vashem më prek në zemër”, tha zonja Merkel.

“Krimet kundër popullit hebre që janë dokumentuar këtu janë një kujtesë e përhershme e përgjegjësisë që kemi ne gjermanët dhe një paralajmërim”, shtoi ajo, duke thënë se ishte përgjegjësi e Gjermanisë që të qëndrojë kundër antisemitizmit.

Por dallimet u shfaqën midis aleatëve të ngushtë në çështjet kryesore të programit bërthamor të Iranit dhe krijimin e një shteti palestinez.

Merkel tha se Gjermania mbetet e angazhuar për të ringjallur marrëveshjen ndërkombëtare bërthamore me Iranin – një hap që Izraeli e kundërshton.

Ajo tha gjithashtu se Gjermania besonte se një zgjidhje me dy shtete mbeti mënyra më e mirë për t’i dhënë fund konfliktit dekadash të Izraelit me palestinezët.

Ajo tha gjithashtu se ndërtimi i vendbanimeve izraelite në territoret e pushtuara të kërkuara nga palestinezët nuk ishte i dobishëm.

Ndërsa kryeministri izraelit, Naftali Bennett, një ish-udhëheqës i kolonëve që kundërshton krijimin e një shteti palestinez, reagoi shpejt.

“Bazuar në përvojën tonë, kuptimi i një shteti palestinez do të thotë se ka shumë të ngjarë të krijohet një shtet terrorist, afërsisht shtatë minuta nga shtëpia ime dhe nga pothuajse çdo pikë në Izrael”, tha ai.

Duke e quajtur veten një ‘njeri pragmatik’, ai tha se ishte i përgatitur të ndërmarrë hapa në terren për të përmirësuar kushtet e jetesës për palestinezët në Bregun Perëndimor dhe Rripin e Gazës.

Por Hussein al-Sheikh, një zyrtar i lartë palestinez i cili mbikëqyr marrëdhëniet me Izraelin, u përgjigj me zemërim.

“Forma më e keqe e terrorizmit është pushtimi, jo krijimi i një shteti palestinez”, shkroi ai në Twitter.

Kjo ishte një nga pak mosmarrëveshjet midis aleatëve të ngushtë gjatë vizitës dy-ditore të zonjës Merkel, e cila mbulon një mandat 16-vjeçar të shënuar me mbështetje gati të palëkundur për Izraelin.

Në çdo ndalesë, ajo u mirëprit si një “mike e vërtetë” e Izraelit.

Ajo vazhdimisht deklaroi angazhimin e Gjermanisë ndaj sigurisë së Izraelit dhe tha se ishte e bindur se qeveria e ardhshme e Gjermanisë – e cila do të përcaktohej në bisedimet e gjata të koalicionit pas zgjedhjeve muajin e kaluar – do të mbante një qëndrim të ngjashëm.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat