Irani ekzekuton tetë persona lidhur me dy sulme të vitit të kaluar - Bota Sot
Irani ekzekuton tetë persona lidhur me dy sulme të vitit të kaluar

Azia

Irani ekzekuton tetë persona lidhur me dy sulme të vitit të kaluar

Më: 7 korrik 2018 Në ora: 17:49
Foto ilustrim

Irani tha sot se ka ekzekutuar tetë persona lidhur me dy sulme që u kryen më 7 korrik të vitit të kaluar në Parlamentin e vendit dhe tek faltorja e Ayatollah Ruhollah Khomeinit në Teheran, ku u vranë 17 vetë dhe u plagëson dhjetra të tjerë.

Në njoftimin e transmetuar në televizion u tha se dënimet me vdekje ishin kryer bazuar tek parimet fetare dhe ligji.

Televizioni IRINN transmetoi pamje nga gjyqi që po zhvillohej ndaj personave të shpallur fajtorë.

Forma e ekzekutimit të të dënuarve me vdekje në Iran, është me varje.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera