Përmbytjet në Japoni: 141 të vdekur pas vërshimeve të shiut - Bota Sot
Përmbytjet në Japoni: 141 të vdekur pas vërshimeve të shiut

Azia

Përmbytjet në Japoni: 141 të vdekur pas vërshimeve të shiut

Më: 10 korrik 2018 Në ora: 09:40
Japoni

Së paku 141 njerëz kanë vdekur si pasojë e vërshimeve që kanë përfshirë Japoninë perëndimore pas të reshurave të mëdha të shiut.

Kjo është shifra më e lartë e viktimave e regjistruar nga reshjet e shiut në Japoni, që prej tri dekadash.  Shpëtimtarët janë duke kërkuar në baltë për të zhdukurit.

Rreth dy milionë njerëz janë evakuuar nga regjioni pasi lumenjtë kanë dalë nga shtrati.

Kryeministri Shinzo Abe ka anuluar udhëtimet e parapara, për shkak të krizës së shkaktuar në vend.

Më shumë se 70 mijë punëtorë, duke përfshirë zjarrëfikësit dhe ushtrinë, janë të përshirë në procesin e shpëtim-kërkimit.

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera