Kina kërcënon aeroplanin ushtarak amerikan: Largohuni nga territori ynë - Bota Sot
Kina kërcënon aeroplanin ushtarak amerikan: Largohuni nga territori ynë

Azia

Kina kërcënon aeroplanin ushtarak amerikan: Largohuni nga territori ynë

Më: 10 gusht 2018 Në ora: 13:39
Foto ilustrim

Lartë mbi një nga rajonet me të nxehta në botë, CNN arriti të xhirojë të premten një skenë të pa përjetuar më parë, atë të aktivizimit të militarizimit kinez me shpejtësi kur një aeroplan ushtarak amerikan, me të cilin ekipi i CNN po fluturonte hyri pak sekonda në territorin ajror mbi detin e Kinës Jugore.

Pas hipjes në aeroplanin që i takon Marinës së SHBA-së, P8-A Poseidon në Oknaëa të premten, CNN fluturoi mbi ujërat e diskutueshme, një pjesë e konsiderueshme e të cilit i takon Pekinit.

Ekuipazhi mori gjashtë paralajmërime të ndara nga ushtria kineze gjatë fluturimit, duke u thënë atyre se ata ishin brenda territorit kinez dhe u kërkoi atyre të largoheshin.

"Avioni ushtarak amerikan, kjo është Kina ... largohemi menjëherë dhe qëndrojmë jashtë për të shmangur çdo keqkuptim", dëgjohet një zë.

Flota e Marinës së SHBA fluturoi mbi katër ishuj kryesorë në zinxhirin Spratly ku Kina ka ndërtuar fortifikime, duke përfshirë Subi Reef, Fiery Cross Reef, Johnston Reef dhe Mischief Reef.

Nga dritarja, shumë më poshtë, CNN iu dha një pamje e qartë e aeroporteve dhe instalimeve të radarëve në ishujt e kontrolluar nga Kina të cilat ishin rërë të padëmshme dhe kullota.

"Ishte e habitshme të shihje aeroportet në mes të oqeanit," tha toger Lauren Callen, i cili po drejtonte ekuipazhin e fluturimit ajror në fluturimin e Marinës. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...