Pritet gjykimi i grave që vranë gjysmë-vëllain e Kim Jong-un - Bota Sot
Pritet gjykimi i grave që vranë gjysmë-vëllain e Kim Jong-un

Azia

Pritet gjykimi i grave që vranë gjysmë-vëllain e Kim Jong-un

Më: 16 gusht 2018 Në ora: 08:54
Kim Jong-nam

Një gjykatë në Malajzi ka vendosur që provat kundër dy grave të akuzuara për vrasjen e gjysmë-vëllait të Koresë Verore, janë të forta mjaftueshëm që rasti të shkojë në gjykim

Kim Jong-nam vdiq vitin e kaluar në aeroportin Kuala Kumpur pasi u sulmua në fytyrë me një agjent toksik. Siti Aisyah dhe Doan Thi Huong u deklaruan të pafajshme- duke thënë se po mendonin që janë duke marrë pjesë në një shaka në një emision televiziv, raporton BBC.

Nëse shpallen fajtore për vrasje, ato mund të përballen me dënimin me vdekje.

Jong-nam kite ngritur zërin disa herë kundër dinastisë së familjes së tij në Korenë Veriore, kurse kim Jong-un ka mohuar çdo përfshirje në këtë rast.

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...