Imran Khan zgjidhet kryeministër i Pakistanit - Bota Sot
Imran Khan zgjidhet kryeministër i Pakistanit

Azia

Imran Khan zgjidhet kryeministër i Pakistanit

Më: 17 gusht 2018 Në ora: 19:37
Imran Khan

Deputetët pakistanezë kanë votuar për të zgjedhurish-yllin e kriketit, Imran Khan, si kryeministër i ardhshëm i vendit.

Khan fitoi 176 vota, që përbënin shumicën nga 342 vendet në Dhomën e Ulët të Parlamentit të Pakistanit.

Kryeministri i ri, Imran Khan, pritet të marrë detyrën pas një ceremonie betimi të planifikuar që të mbahet më 18 gusht. 

Sfiduesi më i afërt i Imran Khanit ishte Shahbaz Sharif, nga Lidhja Myslimane e Pakistanit, si dhe ish-kryeministri Nawaz Sharif.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...