Irani nuk do të largojë trupat ushtarake nga Siria - Bota Sot
Irani nuk do të largojë trupat ushtarake nga Siria

Azia

Irani nuk do të largojë trupat ushtarake nga Siria

Më: 29 gusht 2018 Në ora: 09:04
Ushtarë iranianë.

Irani do të vazhdojë të ketë prezencë ushtarake në Siri, pavarësisht kërkesave të Shteteve të Bashkuara dhe Izraelit për tërheqje të trupave, ka thënë një degë e ushtrisë iraniane në Damask.

“Prezenca e vazhdueshme e këshilltarëve iranianë në Siri, është pjesë e marrëveshjes për bashkëpunim ushtarak në mes të Teheranit dhe Damaskut” që është nënshkruar nga ministrat e Mbrojtjes së të dyja vendeve vikendin e kaluar, ka thënë gjenerali, Abolqasem Alinejad, kanë raportuar agjencitë iraniane të lajmeve.

“Irani do t’i ndihmojë Sirisë në pastrimin e zonave të minuara në pjesë të ndryshme të shtetit, dhe në rindëritimin e zonave ushtarake që janë dëmtuar në luftë”, ka thënë Alinejad.

Trupat e Gardës Revolucione të Iranit kanë dërguar armë dhe mijëra luftëtarë në Siri, në ndihmë të presidentit sirian, Bashar al-Assad, gjatë luftës shtatëvjeçare me rebelët sunitë.

Këshilltari amerikan për Siguri Kombëtare, John Bolton ka përsëritur javën e kaluar thirrjen e Uashingtonit për tërheqje të trupave të Iranit nga Siri.

Shtetet e Bashkuara kanë rivendosur sanksione ekonomike kundër Iranit, pjesërisht edhe për ndërhyrjen e këtij vendi në Siri dhe Jemen, si dhe për programin bërthamor dhe atë raketor.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...