Myanmari mbron heshtjen e Suu Kyi ndaj gazetarëve të burgosur - Bota Sot
Myanmari mbron heshtjen e Suu Kyi ndaj gazetarëve të burgosur

Azia

Myanmari mbron heshtjen e Suu Kyi ndaj gazetarëve të burgosur

Më: 4 shtator 2018 Në ora: 14:24
Suu Kyi

Një protestë globale lidhur me burgimin e dy gazetarëve të Reuters është përcjellë me heshtjen nga udhëheqësja e lëvizjes qytetarë të Myanmarit, Aung San Suu Kyi. Heshtje kjo që u cilësua si hezitim i aktivistes së quajtur për të drejtat e njeriut për të kritikuar gjyqësorin.

Wa Lone, 32 vjeç dhe Kyaw Soe Oo, 28 vjeç, u arrestuan duke raportuar për mizoritë e kryera gjatë dëbimit të përgjakshëm të afro 700,000 myslimanëve të Rohingya vitin e kaluar.

Një gjykatë e Yangon të hënën i gjeti ata fajtorë sipas Ligjit Zgjedhor Zyrtar dhe i dorëzoi ata për vuautje të dënimit për shtatë vjet burg, duke shkaktuar zemërim te OKB, BE dhe SHBA, si dhe grupet që mbrojnë të drejtat e mediave.

Suu Kyi i ishte nënshtruar arrestimit shtëpiak për rreth 15 vjet, duke u mbështetur në mediat e huaja për të nxjerrë në pah gjendjen e saj të vështirë.

Një raport i OKB-së javën e kaluar e akuzoi atë për mosdorëzimin e autoritetit të saj moral për të frenuar dhunën vitin e kaluar dhe bëri thirrje që gjeneralët të ndiqen penalisht për "gjenocid".

Heshtja e saj në këtë rast dhe vendimi - testi më i rreptë në vitet e fundit për fjalimin e lirë në vend - e ka copëtuar reputacionin e saj edhe më tej.

Por Aung Hla Tun, një ish-gazetar i Reuters i cili tani punon për qeverinë si zëvendësministër i Informacionit, mbrojti ngurrimin e laureates së Nobelit.

"Kritikimi i sistemit gjyqësor do të ishte i barabartë me shpërfilljen e gjykatës," i tha ai për AFP. "Unë nuk mendoj se ajo do të bëjë atë."

Një polic kishte konfirmuar argumentin e mbrojtjes se gazetarët ishin kapur nga policia, të cilët i kishin dorëzuar dokumente gjatë darkës pak para arrestimit të tyre.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...