Siri: Para një fitoreje të Pirros - Bota Sot
Siri: Para një fitoreje të Pirros

Azia

Siri: Para një fitoreje të Pirros

Më: 6 shtator 2018 Në ora: 11:04
Ilustrim

Për pushtetmbajtësit në Damask lufta për Idlibin do të jetë një fitore e Pirros, por jo për aleatët.

Në ofensivën që ka nisur regjimi sirian në Idlib, në kështjellën e fundit të kryengritësve, do të ketë një fitimtar të qartë ushtarak: regjimin. Për pushtetmbajtësit në Damask megjithatë fitorja do të jetë fitore e Pirros. Sepse arratia e përsëritur, por e shmangshme e shumë vetëve nuk ushqen në Perëndim gatishmërinë për të nisur bisedime me regjimin dhe për të marrë pjesë në shpenzimet e rindërtimit.

Me sa duket për Assadin në plan të parë është diçka tjetër: Idlibi ishte në vitin 2011 një nga qendrat e para të kryengritjes; sot ekziston një shans për të marrë hak.

Image

Padyshim zgjidhja e kërkuar për Idlibin i ngjan përpjekjes për të gjetur kuadraturën e rrethit. Natyrisht që regjimi dhe Rusia kanë të drejtë kur thonë se për dhjetëra-mijëra xhihadistët në Idlib nuk mund të ketë të ardhme.

Por ofensiva në Idlib nuk i shërben as Kremlinit. Po të dojë që ta lidhë më fort pranë vetes Turqinë, shkaktimi i një vale të re refugjatësh, që mund ta destabilizojë Turqinë, nuk është zgjidhja e përshtatshme. Moska duhet t'i japë më shumë kohë Turqisë, për të negociuar edhe më tej me kryengritësit që t'i dorëzojnë armët.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...