75 persona dënohen me vdekje në Egjipt - Bota Sot
75 persona dënohen me vdekje në Egjipt

Azia

75 persona dënohen me vdekje në Egjipt

Më: 9 shtator 2018 Në ora: 09:51
Egjipt

Protestat e vitit 2013 në Egjipt u mbajtën në njëvjetorin e inaugurimit të presidentit Mohamed Morsi.

Qëllimi i protestave që zgjatën 3 ditë ishte rrëzimi i presidentit Morsi, si dhe suspendimi i kushtetutës e zgjedhje të parakohshme.

Protesta në media lokale por edhe ndërkombëtare u cilësua si “Revolucioni i 30 Qershorit”, duke qenë një nga protestat më të mëdha në histori, me 14 milionë njerëz që ishin pjesë e saj.

Pas rrëzimit të presidentit, në muajin gusht përkrahësit e tij dolën në protesta paqësore, duke zënë dy lokacione për të bërë një protestë të palevizshme, mirëpo forcat ushtarake kishin bastisur këto lokacione për të shpërndarë të mbledhurit, duke rezultuar në vdekjen e gati 1 mijë protestuesve e lëndimin e 4 mijë të tjerëve.

Të dënuarit në vendimin e Egjiptit përfshijnë edhe liderin shpirtëror të vëllazerisë myslimane Mohamed Badie, liderët tjerë Essam al-Erian e Mohamed Beltagi, si dhe predikuesin e njohur të fesë islame, Safwat Higazi.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...