Teherani nis raketa në Siri pas sulmit në paradën ushtarake - Bota Sot
Teherani nis raketa në Siri pas sulmit në paradën ushtarake

Azia

Teherani nis raketa në Siri pas sulmit në paradën ushtarake

Më: 1 tetor 2018 Në ora: 08:55
Raketa e nisura nga Garda Revolucionare e Iranit në Siri.

Media shtetërore iraniane, Fars, ka raportuar se Irani ka nisur shtatë raketa balistike në Siri, vend të cilin Teherani e fajëson për sulmin e fundit në paradën ushtarake në qytetin iranian Ahvaz, si pasojë e të cilit kanë vdekur të paktën 24 persona dhe janë plagosur më shumë se 60 të tjerë.

Agjencia e lajmeve Fars ka raportuar më 1 tetor se disa militantë janë vrarë nga sulmi iranian me raketa, i cili ka shënjestruar një kamp në rajonin Albu Kamal në lindje të Sirisë.

Irani ka fajësuar separatistët iranianë arabë për sulmin e 22 shtatorit në provincën Kuzestan.

Mirëpo edhe militantët e grupit ekstremist, Shteti Islamik kanë pretenduar se janë përgjegjës për sulmin në paradën ushtarake.

Në faqen zyrtare të Gardës Revolucionare të Iranit, është thënë më 1 tetor se shënjestra e sulmit ka qenë “selia e atyre që janë përgjegjës për krimin terrorist në Ahvaz”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...