Pakistani mbjell 1 miliard pemë - Bota Sot
Pakistani mbjell 1 miliard pemë

Azia

Pakistani mbjell 1 miliard pemë

Më: 12 tetor 2018 Në ora: 19:03
Pakistan

Pakistani ka mbjellë rreth 1 miliard pemë në gusht të vitit 2017, disa muaj përpara afatit të paralajmëruar.

Tani, kodrat e krahinës veriperëndimore të vendit në Khyber Pakhtunkhwa janë të mbuluara me pemë të reja.

Projekti masiv i ripyllëzimit - i quajtur "Cunami i një bilion pemëve", ka arritur të mbjellë 350,000 hektarë tokë me pemë duke ndihmuar gjithashtu rigjenerimin natyral, në përpjekje për të rikthyer pyjet e varfra të krahinës dhe për të luftuar efektet e ndryshimeve klimatike.

Dekadat e prerjes dhe fatkeqësitë natyrore kanë reduktuar në mënyrë drastike pyjet e Pakistanit. Shifrat për mbulimin e përgjithshëm të pyjeve të vendit variojnë midis rreth 2% dhe 5% të sipërfaqes së tokës. Megjithatë, Pakistani ka një nga nivelet më të ulëta të mbulimit të pyjeve në rajon.

Pakistani është midis 6 vendeve të prekura më shumë nga ngrohja globale.

Khyber Pakhtunkhwa kishte humbur zona të mëdha drurësh për shkak të prerjes masive dhe rrëshqitjes së dherave.

Në 2016 përmbytjet e shpeshta goditën provincën, duke vrarë dhjetëra njerëz. Projekti kushtoi 169 milionë dollarë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera