Irani kryen 700 sulme me dron kundër ISIS'it në Siri - Bota Sot
Irani kryen 700 sulme me dron kundër ISIS'it në Siri

Azia

Irani kryen 700 sulme me dron kundër ISIS'it në Siri

Më: 16 tetor 2018 Në ora: 18:41
Ilustrim

Garda e Revolucionit iranian ka kryer 700 sulme me dron kundër grupit të Shtetit Islamik (ISIS) në Siri, raportoi sot agjencia iraniane e lajmeve ”Fars”.

”Dronët tanë sulmues kanë kryer 700 operacione ushtarake në sajë të bombave të telekomanduara kundër Daech-it(akronim në gjuhën arabe të ISIS-it)”, shkruan Fars duke cituar gjeneralin e brigadës Amirali Hajizadeh, komandant i forcave aero-hapësinore të Gardës, ushtria ideologjike e Republikës Islamike të Iranit.

”Ata u përdorën për shkatërrimin e tankeve, të mjeteve transportuese të trupave, makinave të përdorura për sulme kamikaze dhe të topave 23 mm’’, shton agjencia duke cituar oficerin, i cili shprehet i kënaqur nga rezultati i sulmeve kundër objektivave të rëndësishëm për ISIS-in.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...