Koreja Veriore me reforma ushtarake bën testimin e armëve - Bota Sot
Koreja Veriore me reforma ushtarake bën testimin e armëve

Azia

Koreja Veriore me reforma ushtarake bën testimin e armëve

Më: 18 nëntor 2018 Në ora: 10:57
Foto ilustrim

Korea Veriore zyrtare ka deklaruar se javën e kaluar ka testuar një “armë taktike ultramoderne” të paidentifikuar, duke nënvizuar dëshirën për të përmirësuar armët e saj dhe për të theksuar prezencën e ushtrisë në kohën kur po diskutohet programi bërthamor me Shtetet e Bashkuara, thonë analistët.

Lideri i Koresë Veriore, Kim Jong Un, ka qenë dëshmitar i testimit të armës, që mund të shërbejë si “mur celiku”, raportojnë mediat.

Observimi i armëve nga Kim Jong Un do të mund të komplikonte bisedimet bërthamore, theksojnë analistët. It

“Kjo mund të quhet, reform ushtarake e Koresë Veriore”, tha Choi Kang, zëvendëspresident i Institutit për Studime të Politikave në Seul.

Armët e reja të avancuara mund të jenë edhe më të rëndësishme në kohën kur vendi duhet të tërhiqet nga një pjesë earsenalit bërthamor.

Kim ka qenë shtytës i modernizimit të fabrikave të armëve dhe zëvendësimit të armëve të vjetra dhe teknologjisë që kur kishte marrë pushtetit më 2011.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...