Vrasja e gazetarit, Princi nis turin e pastrimit të imazhit në vendet arabe - Bota Sot
Vrasja e gazetarit, Princi nis turin e pastrimit të imazhit në vendet arabe

Azia

Vrasja e gazetarit, Princi nis turin e pastrimit të imazhit në vendet arabe

Më: 23 nëntor 2018 Në ora: 06:06
Princi i kurorës i Arabisë Saudite Mohammed bin Salman

Princi i kurorës i Arabisë Saudite Mohammed bin Salman mbërriti në Emiratet e Bashkuara Arabe të enjten duke filluar një turne në disa vende arabe, që është njëkohësisht udhëtimi i tij i parë jashtë vendit, që nga vrasja e gazetarit Jamal Khashoggi që shkaktoi një protestë globale.

Princi, sundimtari de facto i vendit, gjithashtu pritet të marrë pjesë në një takim të G20 në Buenos Aires në fund të muajit, ku do të marrin pjesë udhëheqës nga Shtetet e Bashkuara, Turqia dhe vendet evropiane.

Vrasja e Khashoggi, një kolumnist i Washington Post dhe një kritik i princit të kurorës, në konsullatën e Rijadit në Stamboll para gjashtë javësh, ka tensionuar lidhjet e Arabisë Saudite me Perëndimin dhe ka prishur imazhin e princit Mohammed jashtë vendit.

Mbreti Salman i kërkoi trashëgimtarit të tij të zgjedhur, të njohur në Perëndim si MbS, për të kryer turneun “bazuar në gatishmërinë e tij për të thelluar lidhjet e mbretërisë në rajon dhe ndërkombëtar”, njoftoi Agjencia Saudite e Shtypit.

Princi Mohammed u prit me ardhjen e tij në Emiratet e Bashkuara Arabe fqinjë nga Princi i Kurorës së Abu Dhabit, Mohammed bin Zayed al-Nayhan, një aleat i afërt i MbS dhe Arabisë Saudite.

“Ne jemi krenarë për lidhjet tona të rrënjosura thellë. Bashkëpunimi i ngushtë dhe një partneritet i frytshëm janë në ruajtje për vendet tona. Emiratet e Bashkuara Arabe do të jenë gjithmonë një shtëpi e dashur dhe mbështetëse për vëllezërit tanë në Arabinë Saudite”, tha Mohammed bin Zayed në një post në Twitter.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...