Rikthim fantastik i Clippers në fitoren ndaj Warriors - Bota Sot
Rikthim fantastik i Clippers në fitoren ndaj Warriors

Basketboll

Rikthim fantastik i Clippers në fitoren ndaj Warriors

Më: 16 prill 2019 Në ora: 12:23
Foto

Një triumf i pabesueshëm për skuadrën nga Los Angeles.

Rezultati befasues i mbrëmjes u arrit në Oracle Arena, ku Los Angeles Clippers arritën një rikthim historike përballë kampionëve në fuqi, Golden State Warriors, 131-135, duke barazuar serinë në 1-1.

7 minuta e 31 sekonda para përfundimit të çerekut të tretë, pas një gjuajtje të lirë të realizuar nga Kevin Durant, u duk se sfida praktikisht ishte mbyllur, pasi rezultati ishte 94-63 në favor të Warriors, pra me një diferencë të frikshme prej 31 pikës.

Por pikërisht në këtë moment nis spektakli i Clippers, të udhëhequr nga Lou Williams me 36 pikë në total, i mbështetur edhe nga Montrezl Harrell me 25 pikë e 10 kërcime.

Golden State dukej i bllokuar, i paaftë për të përballuar stuhinë e kalifornianëve, që arrijnë të barazojnë 128-128 me Williams kur kishte mbetur edhe 1 minutë e 10 sekonda lojë.

Stephen Curry realizoi 29 pikë, por që në fund nuk patën asnjë efekt për skuadrën e tij që tani do të luajë dy ndeshjet e radhës në Staples Center.

Philadelphia 76ers, pas paraqitjes aspak bindëse në takimin e parë me Brooklyn Nets, barazuan serinë me një fitore mbresëlënëse 145-123, falë rikthimit mbi parket të Joel Embiid, që shënoi 23 pikë e 10 kërcime. Diferenca në këtë përballje u bë në çerekun e tretë,të cilin 76ers e fituan 51-23.

Deri në fund Nets u dukën të dorëzuar dhe nuk mundën që asnjëherë të riktheheshin në lojë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...