Niang është zgjedhur president i ri i FIBA Botës

Basketboll

Niang është zgjedhur president i ri i FIBA Botës

Më: 1 shtator 2019 Në ora: 13:27
Niang është zgjedhur president i ri i FIBA Botës

Hamane Niang është zgjedhur president i ri i FIBA Botës nga delegatët e 156 shteteve nga mbarë bota.

Gjithashtu në Kongresin e 21-të FIBA Botës është zgjedhur edhe Bordi i ri.

Niang më herët ka qenë zëvendëpresident i FIBA Botës, president i FIBA Afrikës, president i Federatës së Basketbollit të Malit, si dhe ministër i Sportit të Malit.

Ai do të jetë president i FIBA Botës deri më 2023, duke zëvendësuar Horacio Muratore. Niang u zgjodh me vota unanime.

Për herë të parë po përfaqësohet edhe Kosova me Sekretaren e Përgjithshme të FBK-së, Elvira Dushku, e cila ishte e me të drejta të barabarta me të gjithë delegatët tjerë.

Përveç Kongresit, Dushku do të jetë mysafire në Ceremoninë hapëse, në dy ndeshje të këtij Botërori, si dhe në seminare të ndryshme që do të organizohen.

Anëtarë e Bordit të FIBA Botës janë:

Celestine Adjanohoun nga Benini

Jean-Michel Ramaroson nga Madagaskari

Michele O’Keefe nga Kanada

Marcelo Luis Bedoya Murto nga Paraguai

Usie Richards nga Virgin Islands

Yuko Mitsuya nga Japonia

Erick Thohir nga Indonesia

Carmen Tocala nga Rumania

Jean-Pierre Siutat nga Franca

Antti Zitting nga Finlanda

Asterios Zois nga Greqia

Karo Lelai nga Papua New Guinea

David Reid nga Australia

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat