Cluj favorit, por Rahoveci nuk dorëzohet - Bota Sot
Cluj favorit, por Rahoveci nuk dorëzohet

Basketboll

Cluj favorit, por Rahoveci nuk dorëzohet

Më: 11 shtator 2019 Në ora: 14:20
Skuadra e Rahovecit

Skuadra e Rahovecit është duke i vazhduar përgatitjet për garat ndërkombëtare, ku për herë të parë, do të garojë në FIBA Europe Cup, derisa ka përballë një kundërshtar shumë të vështirë, siç është Cluj Napoca e Rumanisë.

Ndeshjen e parë ‘Vreshtarët’ do ta zhvillojnë në shtëpi më 2 tetor, kurse takimi i kthimit zhvillohet pas një jave në Rumani.

Trajneri i Rahovecit, Neven Plantak, ka folur për gjasat e Vreshtarëve kundër skuadrës rumune. “Realisht do të jetë shumë vështirë. Kemi përballë një skuadër që ka buxhet shumë herë më të madh se ne. Ata janë favoritë, por sidoqoftë, ne do të mundohemi të bëjmë një paraqitje sa më të mirë. Edhe pse do të kemi shumë vështirë, paraqitja në garat ndërkombëtare është e mirë për klubin, por edhe basketbollin e Kosovës”, ka thënë Plantak për faqen zyrtare të FBK-së.

Kjo do të jetë hera e parë për Klubin e Rahovecit që merr pjesë në një garë të nivelit të tillë.

Edhe kapiteni Rron Grapci, thotë se skuadra rumune është favorite. “Ne jemi duke u përgatitur maksimalisht, edhe pse kemi një kundërshtar shumë të vështirë, që është favorit jo vetëm ndaj nesh, por edhe për të fituar në tërësi këtë ligë. Gjithsesi angazhimi ynë nuk do të mungojë në fushë. Do të mundohemi të kemi një paraqitje sa më të mirë”, theksoi Grapci për faqen e FBK-së.

Edicionin e kaluar Rahoveci ishte nënkampion i Kosovës dhe finalist i Kupës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...