Lipjani dhe Feronikeli bien nga liga, Vëllaznimi në elitë - Bota Sot
Lipjani dhe Feronikeli bien nga liga, Vëllaznimi në elitë

Basketboll

Lipjani dhe Feronikeli bien nga liga, Vëllaznimi në elitë

Më: 22 maj 2020 Në ora: 18:01
Lipjani dhe Feronikeli bien nga liga, Vëllaznimi në elitë

Në mbledhjen e vet të rregullt të mbajtur më 19 maj 2020, Bordi i Federatës së Basketbollit të Kosovës (FBK) duke i parë zhvillimet e fundit me pandeminë COVID-19, në bazë të kompetencave të veta statutare të përcaktuara në nenin 21, sot unanimisht ka marrë vendimin në vijim lidhur me rezultatet dhe arritshmërinë në të gjitha kategoritë seniore për stinorin 2019/2020. 

KB Lipjani, i renditur në pozitën e fundit, dhe KB Feronikeli, i renditur në pozitën e parafundit në Superligë, bien në një rang më të ulët garimi, largohen nga Superliga e Kosovës dhe në edicionin 2020-21 të garojnë në Ligën e Parë të Meshkujve.

KB Trepça, e renditur e shtata në Superligë, do të luajë ndeshjet e Play-Out-it për të luftuar për ruajtjen e statusit të ekipit garues në Superligën e Kosovës.

KB Vëllaznimi, i renditur në vendin e parë në Ligën e Parë, promovohet në një rang më të lartë të garave dhe në edicionin 2020-21 do të bëjë gara në Superligën e Kosovës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat