Misteri i 62 trëndafilave që Maradona la në varrin e basketbollistit kroat

Basketboll

Misteri i 62 trëndafilave që Maradona la në varrin e basketbollistit kroat

Më: 26 nëntor 2020 Në ora: 12:36
Misteri i 62 trëndafilave që Maradona la në varrin e basketbollistit kroat

Diego Armando Maradona ishte futbollisti më i mirë në botë prej të gjitha kohërave, dhe pa asnjë dyshim gjatë viteve tetëdhjetë dhe fillimit të viteve nëntëdhjetë të shekullit të 20-të.

Por, argjentinasi gjenial ishte gjithashtu një tifoz i shkëlqyeshëm i sportit, përveç futbollit, ai e donte më shumë basketbollin dhe atletikën dhe admironte emra si Shekil O’Neill dhe Sergei Bupka, raporton Syri.

Një nga favoritët e basketbollit të Diegos ishte legjendari Drazhen Petroviq, i cili drejtoi fushat e basketbollit në të njëjtën kohë.

Drazhen vdiq në një aksident automobilistik në 1993, dhe Maradona vizitoi varrin e tij dhe hoqi fanellën e Argjentinës duke e varrosur mbi varrin e tij. E pos kësaj aty la edhe 62 trëndafila. Simbolikën e luleve, ai shpjegoi më vonë:

Një nga lojërat më të mira të basketbollit që Diego ndoqi ishte loja e paharrueshme e Drazhen në fanellën e Real Madrid kundër Snyder, në Kupën e Fituesve të Kupës kur ai shënoi 62 pikë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat