Teste të shpejta, NBA do të monitorojë lojtarët çdo 24 orë

Basketboll

Teste të shpejta, NBA do të monitorojë lojtarët çdo 24 orë

Më: 17 dhjetor 2020 Në ora: 13:02
Teste të shpejta, NBA do të monitorojë lojtarët çdo 24 orë

NBA vijon të marrë masa të forta për të parandaluar sa më shumë përhapjen e koronavirus në radhët e lojtarëve dhe stafit.

Sipas mediave, NBA po aplikon një sistem të ri monitorimi.

Sezoni i ri do të nisë pas 5 ditësh (22 dhjetor) dhe një ndër masat e reja që NBA ka vendosur të aplikojë është “testi i shpejtë”. Ky test i jep mundësi NBA-së të kontrollojë lojtarët çdo 24 orë me testet e shpejta, përveç tamponëve tradicionalë që do të kryhen çdo 2-3 ditë.

Sipas NBA-së, testet e shpejta japin një përgjigje brenda 30 minutave për skuadrat që luajnë në fushën e tyre dhe brenda 90 minutave për ekipet udhëtuese.

Në rast të ndonjë rezultati të dyshimtë testi do të bëhet sërish.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat