Ponte Prizreni lider i ri, e la pa fjalë Pejën

Basketboll

Ponte Prizreni lider i ri, e la pa fjalë Pejën

Nga: Kemajl Goca Më: 23 janar 2021 Në ora: 18:39
Ponte Prizreni lider i ri, e la pa fjalë Pejën

Klubi i basketbollit Ponte Prizreni po bën senzacion në basketbollin e Kosovës. Një djalë i ri është trajner i kësaj skuadre që po e çon peshë Kosovën, e ai është Arbnor Rifati, që po e drejton ekipin për mrekulli.

Ponte Prizreni ngadhënjeu me rezultat 89:81 (21:24, 25:18, 23:16, 20:23) kundër Pejës, në takimin e javës së 17-të. 

Peja futet si e favorizuar por vetëm për një çerek, kur edhe ishin në epërsi me 3 pikë (21:24). 

Në çerekët vijues, djelmoshat e Ponte Prizrenit si trima të vërtetë, dhanë maksimumin, duke kaluar në epërsi madje e thelluan atë në 15 pikë (69:54) në minutën e 30-të.  

Prizrenasit, një ekip e re dhe simpatike, ia dolën të fitojnë me 8  pikë diferencë, 89:81. 

Basketbollist Divine Myles me 24 pikë është më efikasi te Ponte Prizeni, i ndihmuar nga Jeremiah Paige 22, Urim Zenelaj 17 sosh, ndërsa te Peja Dion Dixon realizon 29 pikë.

Ponte Prkizreni është lider i ri i kampionatit të Kosovës. Ata kryesojnë me 29 pikë, duke lënë pas Rahovecin me 29, Pejën  28, Golden Eagle Yllin 26 pikë etj.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat