Kosova nuk e shfrytëzoi nderin që ia bëri Islanda, eliminohet nga Sllovakia

Basketboll

Kosova nuk e shfrytëzoi nderin që ia bëri Islanda, eliminohet nga Sllovakia

Nga: Kemajl Goca Më: 20 shkurt 2021 Në ora: 21:03
Kosova nuk e shfrytëzoi nderin që ia bëri Islanda, eliminohet nga Sllovakia

Islanda dhe Sllovakia u kualifikuan në eliminatoret e Kampionatit Botëror 2023 në basketboll. 

Kosova nuk e shfrytëzoi nderin që ia bëri sot Islanda, kur e mposhti me 86:84  Luksemburgun dhe ia hapi mundësinë për një kualifikim të mundshëm. Sa vlen kjo kur mposhtesh nga Sllovakia me rezultat 77:73 (15:23, 20.14, 20:17, 22:19). 

Kosova vetëm në çerekun parë u tregua skuadër e fortë për sllovakët, kur avancuan me 11 pikë (8) dhe pastaj e përmbyllën çerekun e parë me 23:15. 

Image

Në tre çerekët e tjerë, Sllovakia u tregua më e mirë, me një mbrojtje të fortë dhe ka shfrytëzuar edhe gabimet e basketbollistëve tanë. Një lojë e mirë, me rivalitet deri në fund. Në minutën 35-të Sllovakia shkëputet në epërsi me 9 pikë (62:71).

Në katër minutat e fundit të takimit, efikasitet ishte shumë i ultë, gabime të shumta dhe Sllovakia arriti me mund të madh të kualifikohet më tej.

Islanda është kampion i grupit B me 11 pikë, pasojnë Sllovakia me 9, Luksemburgu 8 dhe Kosova në fund me 8 sosh. Basketbollisti Vladimír Brodziansky është trim i fitores së Sllovakisë.

Ai realizoi 28 pikë. Dardan Berisha ishte më efikasi, me 24 pikë të shënuara, por pikët e tij nuk mjaftuan për rezultat të favorshëm.

Kosova-Sllovakia 73:77

Qendra e Rinisë dhe e Sportit në Prishtinë.

Kosova: Berisha 24, Hajrizi 5, Kastrati 7, Myles 9, Bunjaku 3, Veseli 7, Ismajli, Rugova 7, Sheqiri, Tmushiq 5, Zekiqi dhe Zenelaj 6.
Sllovakia: Abrham 12, Brodziansky 28, Korner 12, Krajcoviq 12, Rozanek, Baldovsky, Fusek, Ihring 6, Juricek 5, Majercak, Musil dhe Povelka 2. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat