Denver në superformë

Basketboll

Denver në superformë

Më: 8 prill 2021 Në ora: 11:32
Denver në superformë

Në NBA është momenti i Denver Nuggets. Skuadra nga Colarado mori fitoren e 7-të rresht pasi mposhti në Pepsi Center me rezultatin 106-96 San Antonio Spurs.

Denver diferencën në këtë sfidë e bëri në periodën e dytë dhe të tretë, ndërkohë që Nikola Jokic më i miri mbi parket për skuadrën e trajnerit Michael Malone iu afrua shumë një triple-double duke koleksionuar në total 25 pikë, 9 topa të rikuperuar poshtë tabelës dhe 10 pasime vendimtare. Për Nuggets kjo ishte fitorja e 33-të në këtë sezon, me Denverin që pozicionohet në vendin e 4-t në Perëndim por po kërcënon edhe Clippers-at në garën për vendin e 3-të.

Vijon forma e shkëlqyer e Brooklyn Nets që morën fitoren e 14-të në 17 ndeshjet e fundit teksa kaluan lehtësisht New Orleans Pelicans në Barclays Center me rezultatin e thellë 139-111.  Dëmtimi i James Harden nuk u ndje aspak në këtë sfidë pasi skuadrës nju-jorkeze i janë rikthyer në dispozicion afrimi më i fundit LaMarcus Aldridge dhe Kevin Durant.

Irving me 24 pikë ishte pikëshënuesi më i mirë i Brooklyn ndërsa një dorë në këtë fitores skuadrës së Steve Nash ja dhanë edhe Aldridge me 22 pikë dhe Durant me 17 pikë. Në derbin teksa buzëqeshi Houston Rockets që kaloi  me rezultatin 102-93 Dallas Mavericks në Toyota Center. Te Rockets u ndje menjëherë dora e blerjes së bujshme John Ëall autor i 31 pikëve në këtë duel, ndërkohë që 46 pikët e dyshes Luka Doncic-Kristaps Porzingis nuk i mjaftuan Dallasit për të evituar këtë disfatë.

Dueli më spektakolar i mbrëmjes së NBA ishte ai që u zhvillua në Arizona mes dy skuadrave kryesuese të Konferencës së Perëndimit. Phoenix Suns arriti të mposhte Utah Jazz pas kohës shtesë me rezultatin 117-113. 41 pikë realizoi Donovan Mithcell për Utah por në fund buzëqeshi Davon Booker që me 34 pikët e tij udhëhoqi Phoenix drejt suksesit, i ndihmuar padiskutim edhe nga 29 pikët e ekspertit Chris Paul. Por pavarsisht kësaj fitoreje të Suns dhe humbjes së dytë rresht që pësuan Jazz, vendi i parë në Perëndim vazhdon të mbahet nga Utah.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat