Po kush ishte Shemsije Stublla?

Basketboll

Po kush ishte Shemsije Stublla?

Më: 11 qershor 2021 Në ora: 17:53
Po kush ishte Shemsije Stublla?

Shemsije Stublla ka lindur në Kosovë dhe shumicën e basketbollit e ka luajtur atje gjatë viteve të 80-ta si një nga ′′ gjeneratat e arta ′′ të KB Universiteti të Prishtinës në top-divizionin ish jugosllav.

Në vitin 1989 luante në Slloveni për KK Triglav Kranj dhe me ndarjen e Jugosllavisë, Sllovenia u bë vendi i saj i ri. 

Stublla ka luajtur në ligën sllovene, madje edhe garat evropiane me ekipe nga Sllovenia në vitet ' 90 Aktualisht ajo trajnon skuadrën e një vajze në Kranj, një qytet gjysmë ore me makinë nga kryeqyteti, Lubjana, shkruan në faqen e FBK-së.

Image

Tani në mesin e viteve ' 50, Stublla rregullisht luan në turnet e veteranëve, dhe mbetet entuziaste si asnjëherë tjetër për basketbollin.

′′Shkollat publike, turnetë shkollore, mësimdhënësit e PE edukimi fizik dhe kurrikulat PE janë faktorë shumë të rëndësishëm," insiston ajo.

“Në Slloveni ka shumë konkurrencë mes sporteve. Fëmijët duan të marrin futbollin dhe basketbollin, por sporti kombëtar është ski dhe sportet e tjera janë në rritje. Kjo do të thotë se ne duhet të 'shohim' talentin dhe ta bëjmë sportin tonë atraktiv për fëmijët”, tha Stublla.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat