Peja triumfon në klasiken kundër Prishtinës

Basketboll

Peja triumfon në klasiken kundër Prishtinës

Më: 18 shtator 2021 Në ora: 21:31
Foto

Peja ka shënuar fitore ndaj Sigal Prishtinës në udhëtim me rezultat 83:90 (25:22, 21:18, 20:24, 17:26), në kuadër të javës së dytë të Art Motion Superligës së Kosovës në basketboll.

Prishtinasit e nisën ndeshjen më mirë, me një seri prej 16:4, por me kalimin e minutave rikthehen pejanët për të ngushtuar rezultatin, ndërsa çereku i parë përfundon 25:22. Periudha e dytë ishte shumë interesante, ku mysafirët kalojnë në epërsi 25:26, kurse më pas herë njëra skuadër kalonte në epërsi e herë tjetra, kurse pjesa e parë përfundon 46:40.

Verdhezinjtë rikthehen në periodën e tretë, duke kaluar në epërsi 52:53, dhe deri në fund të kësaj pjese zhvillohet një lojë e nivelizuar, ndërsa rezultati në semafor pas 30 minutash ishte 66:64 për vendasit. Katër minuta nga fundi pranë rezultatin 75:76, Peja nisi shkëputjen, duke pasur epërsi prej tetë pikësh 77:85, dhe këtë epërsi e menaxhoi mjaft mirë deri në fund për të fituar 83:90.

Te Sigal Prishtina u dalluan me Wendell Mitchell me 29 pikë e 9 kërcime, Lejson Zeqiri me 21 pikë e 7 kërcime dhe Muhamedi Janjeva me 11 pikë e 6 kërcime, ndërsa te Peja u dalluan Dardan Berisha me 30 pikë, 5 kërcime e 5 asistime, Erdem Ilter me 14 pikë e 8 kërcime, Henrik Sirko me 14 pikë e 10 kërcime dhe Arian Qallaku me 19 pikë.

Sigal Prishtina ka një fitore dhe një humbje, ndërsa Peja dy fitore dhe dy humbje.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat