Kjo ishte pesëshja e parë e basketbollit të Kosovës! - Bota Sot
Kjo ishte pesëshja e parë e basketbollit të Kosovës!

Basketboll

Kjo ishte pesëshja e parë e basketbollit të Kosovës!

Më: 31 tetor 2016 Në ora: 13:59
Masar Nixha

Basketbolli i Kosovës ka pasur periudha të ndryshme dhe të lavdishme. Vitet e ndryshme ende janë të freskëta në mendjen e gjeneratave të vjetra dhe madje kujtojnë me emocione at periudhë. “Radio Kosova” në mozaikun argëtues sportiv në rubrikën portrete sportistësh,  me prof. Masar Nixhën, ku pos tjerash njoftoi se klubi i parë te ne u formua me 1944/45 dhe se "pesëshja" e parë ishte: Qamil Nixha, Ali Dauti, Rexhep Xhiha, Hasan Shala e Hasan Berisha, në Kampionatin e parë që u mbajt në Kalemegdan të Beogradit... Ne shtetin tashmë të shpërbërë, në një konkurrencë mjaft të fortë,  zuri vendin e dytë!

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera